Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Arsa simsarları Bursa’da baltayı taşa vurdu!

Arsa simsarları Bursa’da baltayı taşa vurdu!

 

Bu makale, 08.12.2014 tarihinde BursadaBugun.com’da yayımlanmıştır.

Borsada bir tabir var;

“Beklenti satın alınır, gerçekleşirse satılır.”

Borsadan anlamayan ‘al-sat‘çıların şehri Bursa’da ise işler daha basit;

“Al araziyi, dön köşeyi.”

***

Kamu projelerini önceden öğrenip, buralarda arazi kapatan arsa simsarlarının başında yerel ve merkezi yönetime yakın isimler var.

Ancak onlar bile;

Önce piyasayı hareketlendirip sonra beklenti gerçekleşmeyince mağduru oynayan ‘al-sat’çıların ve bazıemlakçıların eline su dökemez.

Yeni yatırımların gözde adresi Bursa’da işleri iyice artan bu arsa ‘al-sat’çıları ve bazı paravan emlakçılar öyle bir gelir modeli geliştirdi ki, şeytana pabucunu ters giydirir.

Yeni nesil al-sat modeline göre;

Değerlenecek arazi, imtiyazlı patronlar ya da bir takım emlakçılar tarafından ucuza alınıp, beklenti gerçekleşmeden iki katı fiyata başkasına satılıyor. Böylece risk (arazi değerlenmezse) sıfır maliyetle elden çıktığı için kazanç en az yüzde 100 oluyor. Bu durumda satın alınan aslında arazi değil beklenti oluyor. Tüm riski göğüsleyerek kısa yoldan zengin olma hayalleri kuran son alıcı ise araziye kamu projesi yapılırsa kârını katlıyor, yapılmazsa yandım diyor.

***

Peki;

Nüfusunu kullanan bu imtiyazlı kişilerin herkese pazarlayabildiği kamu projeli araziler (beklentiler) orta vadede fos çıktığında (yatırım iptal olduğunda veya yer değiştirdiğinde) ne mi oluyor? Bu arazi, ilk satın alanların (al-satçıların) değil, son sahiplerin (tacirlerin) elinde patlıyor.

Bir koyup 4 alma hevesiyle bankalardan kredi çeken, evini arabasını satan küçük yatırımcılar da kurduğu hayalleriyle ortada kalıyor.

***

Bursa’da yaşanan müstahak trajedilere örnek gösterebileceğimiz büyük kamu projeleri çok…

Önce;

Doğanköy‘e yapılması planlanan, ancak kamuoyuna Samanlı‘ya kurulacağı ilan edilen Sağlık Kompleksiyatırımı, bölgede arsa kapmaca oynamış tacirlerin hepsini ters köşeye düşürdü. Çünkü projede son adresDoğanköy olarak belirlendi, kolay yoldan para hayali kuranlar zarar gördü.

Sonra;

TSE’nin Yenişehir‘de yapmayı planladığı Otomotiv Test Merkezi projesine sıra geldi… Yıllarca arazi sorunu nedeniyle sürüncemede kalan bu yatırımın yeri 4 yıl aradan sonra birden değiştirildi ve aynı ilçedeki farklı lokasyonda 3 bin dönüm arazi geçen ay bulundu. 2011’den bu yana yakın arazilere yatırım yapanlar isyanda.

Şimdi de;

Danıştay’ın 2 milyar dolarlık Dağyenice Termal Turizm Projesi için yapılan imar değişikliğine verdiği yürütmeyi durdurma kararı konuşuluyor. Bölgedeki arazileri köylüden ucuza alıp, birkaç katı fiyata satan/alan uyanıklar; şimdi projenin kaderi ne olacak diye kara kara düşünüyor.

Yeni sürpriz ise;

Karacabey tarafına Batı OSB kurmayı planlayan BTSO‘dan geldi… Arsa simsarlarını bölgeden uzak tutmakiçin gizlilikle yapılan toplantılarda katılımcı sayısının 30 olması, zaten bu işin sessiz sedasız yürümeyeceğini hepimize kanıtladı. Haliyle konu basına yansıyınca, şimdi İkizce, Orhaniye, Taşpınar, Yenikaraağaç bölgelerinde arazi savaşları başlamış durumda.

***

Uyarıyoruz…

Bir koyup 4 almayı uman ‘al-sat’çı tayfayı, kısa yoldan zengin olma hayali kuran vatandaştan ayırmadan herkesi uyarıyoruz;

Arsa oyuncularının Samanlı, Dağyenice ve Yenişehir’de başına gelenler, Karacabey’de de sizin başınıza gelmesin.

BTSO yeni yapılacak Batı OSB‘nin yerini değiştirirse yine mağdur olmayın.

Gerçi şu da bir gerçek;

Bu işlerin mağduru olanlar, biliyloruz ki aslında hiç de masum değiller!

***

Yazarın notu:

Emlakçılar Odası Başkanı Erdal Çelebi, Bursa’da Bugün’de yayımlanan makalemiz hakkında ayrıca bilgi vermek için bize telefonla ulaştı.

Emlakçılarla ilgili sektörel bir değerlendirme yazısı olmayan bu makalede bahsi geçen bazı emlakçıların, sektörü asla genellemediğini hemen belirtelim.

Emlak piyasasını hareketlendiren spekölasyonların siyasiler ve piyasada iş yapan paravanları aracılığıyla kontol edildiğini gazeteciler kadar işini iyi yapan emlakçılar da biliyor.

… Ve Erdal Çelebi de vatandaşı uyarıyor: “Spekülasyona açık yatırımlarda mağdur olmak istemeyen yatırımcılar odamızın uyarılarını lütfen takip etsin.”

 

Batı OSB’nin bel kemiği İbrahim Burkay, bölgede arazi kapatan arsa simsarlarına resti çekti: KAYBEDECEKSİNİZ

 

Bu makale, 11.12.2014 tarihinde BursadaBugun.com’da yayımlanmıştır.

“Bursa’nın arsa simsarları kim?”

Bu soruyu 3 gün önce, “Arsa simsarları Bursa’da baltayı taşa vurdu! Samanlı, Yenişehir ve Dağyenice’den sonra sıra Karacabey’de mi?” başlıklı yazımızda sorduk, ortalık karıştı.

O gün;

Bursa Emlakçılar Odası Başkanı Erdal Çelebi aradı.

Kamu projelerinin nerelerde yapılacağını önceden öğrenip, al-sat işlerine soyunan imtiyazlı patronları ve bazısiyasilere paravanlık yapan emlakçıları kastettiğimiz değil de, sektörü genellediğimiz zannedilmiş. Onlarca emlakçıdan tepki telefonu geldiğini, dil döktüğünü anlattı.

İşini doğru yapan emlakçıların çoğunlukta olduğunu ve bu kötü örneklerle sektörü genelleyemeyeceğimizi yineleyelim.

Ertesi gün;

Aynı konuyla ilgili arayan isim; BTSO Basın Danışmanı Osman Tüysüz‘dü.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay‘ın ekonomi gazetecileriyle sohbet toplantısı yapacağını ve bu arsa simsarlarıyla ilgili konunun gündeme geleceğini söylediğinde, Karacabey için umutlandım.

…Ve dün;

Karacabey’de inşa edilecek Batı OSB projesinin bel kemiği İbrahim Burkay‘la bir araya geldik.

İtiraf etmeliyim;

BTSO Başkanı Burkay’ın göreve geldiği Mayıs 2013’ten bu yana dilinden düşürmediği bazı makro projeler başta olmak üzere, iddialı olan bir takım hedeflerini şişirilmiş vaatler olarak gördüm.

Çünkü;

BTSO’nun kent ekonomisine vizyon belirleme gibi bir derdi hiç olmamıştı.

Ancak;

Burkay ve ekibinin “vizyon misyon” edebiyatından öte belirgin hedefler koyduğunu anlamak,  daha doğrusu bunların ulaşılabilir hedefler olduğunu fark etmek için hepimize zaman gerekiyormuş.

Şimdi;

Özellikle Mükemmeliyet Merkezleri, San Francisco Modeli, Batı OSB ve teknolojik ihracat hedeflerinde gelinen noktayı dinlediğimizde, hiçbirinin hayal olmadığı çok daha net görülüyor.

 

ibrahim-burkayBURKAY: ARSA SİMSARLARI HARİTA DAĞITMAYA BAŞLAMIŞ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’la yaptığımız sohbet toplantısından çıkan satır başları şunlar:

– Otoyol, demiryolu, liman gibi avantajları olan Karacabey bölgesine inşa etmeyi planladığımız Batı OSB bugünden yarına 3 yılda falan bitirilecek bir proje değil, bu orta vadeli bir iş.

– Bu yatırımı basından öğrenen arsa simsarları ve ‘al-sat’çılar ise boş durmuyor, hemen bölgeden arazi kapma yarışına giriyorlar ama kaybedecekler.

– Bazı emlakçılar ise kendi rantını oluşturuyor. Hatta millet o bölgede harita dağıtmaya başlamış.

 

ARAZİ KAPATANLAR CİDDİ ZARAR GÖRECEK

– Artık ne eski Türkiye var, ne de eski Bursa… Arsa simsarları bu projede rantın r’sini göremeyecek. Arazi kapatanlara sesleniyorum, kaybedeceksiniz.  Çünkü bu bölgede kamulaştırma esasıyla iş yapılacak. Toprak analizleri yapılarak, ederi devlet tarafından hesaplanacak bu arazilerde taban fiyat uygulanacak. Kazanacaksa da köylü kazanacak, ‘al-sat’çılar veya emlakçılar değil… Kim buralardan arazi satın aldıysa ciddi zarar görecek.

 

SANAYİCİLER BİTMİŞ BİNAYA GİRECEK, 15 YIL VADEYLE ÖDEYECEK

– Sanayicimize Batı OSB’de sadece altyapı veya arsa tahsisi sağlamayacağız, binasını da bitmiş şekilde teslim edeceğiz. Şu an uluslararası finans kuruluşlarıyla görüşmelerimiz sürüyor. 15 yıllık vadelerle sanayiciye rahat nefes aldırmanın yolunu arıyoruz.

– Batı OSB projesini 8 ay boyunca halkımıza ve sanayicimize anlatacağız.

 

METREKARESİ 660 DOLAR OLAN OSB’DE SANAYİCİLİK YAPILAMAZ

– Bursa OSB’de geçenlerde metrekaresi 660 dolara sanayi arsası satıldı. Bu bölgede sanayicilik yapılmaz artık. Yatırım için ayırdığın bütçe sadece arsa ve binaya gidiyor, makine almaya paran kalmaz.

– Zaten yasa sabit; Zeytinlikler, verimli tarım yapılan araziler, meralar sanayi bölgesi ilan edilemez. Bu yatırımda tarım dışı 5. Ve 6. derece araziler kullanılacak.

 

BATI OSB BURSA’YA NE Mİ KAZANDIRACAK?

– Bursa’nın kurtuluş reçetesi olan Batı OSB, şehrin en az 40 yılını garanti altına alacak.

– Sanayi kuruluşlarımızın yüzde 25’i, OSB sınırları dışında faaliyet gösteriyor. Şehri kirleten bu işletmelerin istisnasız tamamı Batı OSB’ye taşınacak. Nilüfer deresi temiz akacak, Bursa kazanacak.

– Kabul edemeyeceğimiz tek şey, bu yatırıma “çevreye karşı duyarsız” yakıştırmaları yapılmasıdır. Bu çevre bizim, çocuklarımızın. Son teknoloji arıtma sistemleriyle çevremizi asla katletmeyeceğiz.

 

BURSA’YA 4 MÜKEMMELİYET MERKEZİ KURULUYOR

– Bursa’ya 4 büyük Mükemmeliyet Merkezi kuruyoruz. Önce tekstil, ardından kompozit, otomotiv, havacılık ve uzay sanayi sektörlerine özel inşa edilecek bu merkezler, teknolojinin geldiği son noktayı kullanarak yerli üretimde çıtamızı yükseltecek.  Üstelik bu başarıya Uludağ, Bursa Teknik ve Orhangazi üniversitelerinin akademik kadroları ile birlikte ulaşacağız.

 

BURSA İHRACAT KALİTESİYLE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

– Dünyada bir ülkenin veya şehrin ihracattaki başarısı, sattığı malın kilogram/ fiyat ortalamasıyla anlaşılır. Almanya’da bu rakam 4 dolarken, Türkiye’de maalesef 1.6 dolar seviyesinde. Ancak Bursa’nın durumu çok daha iyi, 3.98 dolarlardayız. Bursa’daki ileri teknoloji ürünlerin ihracattaki payı da yüzde 3. Bu rakamın yüzde 80’ini yine Bursa tek başına karşılıyor. İstanbul’un da önüne geçtiğimiz bu ortalamalar, bizi Türkiye’nin en kaliteli ihracatını yapan kenti haline getiriyor. Türkiye de Bursa ortalamasını yakalasaydı, bugün 160 milyar $ olan yıllık ihracatı 400 milyar $ olarak konuşuyorduk…

 

BURSA’NIN 2023’E KADAR YILLIK 75 MİLYAR $ İHRACAT HEDEFİ HALA GEÇERLİ

– Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yıllık 500 milyar $ ihracat rakamına ulaşmak var. Bu hedefte Bursa’nın payına 75 milyar $ düşüyor. Henüz  12 milyar $ civarında olabiliriz ancak yapacağımız tüm bu yeni yatırımlar bizi hedefe daha da yaklaştıracak. 75 milyar $’lık ihracat hiç de büyük bir rakam değil, bunlar ulaşılabilir hedefler. İddiası olmayanın hedefi de olmaz. Beklentileri güncellemeye, hedefi aşağıya çekmeye hiç gerek yok.

– BTSO olarak geliştirdiğimiz “San Francisco Modeli”ni herkes benimsedi, şimdi Türkiye genelinde işadamları olarak teşvik sisteminin değişmesi gerektiğini konuşuyoruz.

Yorum Yaz