Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Bursalı patronlar haklı çıktı

Bursalı patronlar haklı çıktı

Yıl başında 2014 beklentilerini açıklayan Bursalı patronlar, “İnşallah 2013’ü aramayız. Kötünün iyisi olan Türkiye ekonomisi 2014’e belirsiz girdi” demişti ve korkulan oldu. Piyasalar, Suriye ve Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sıçrayan gerginliğe teslim… Peki yıl başındaki beklentiler ile yıl sonu dengeleri örtüşüyor mu? Bursalı patronların 3 çeyrek önce yaptığı yorumlara bakarak, siz karar verin:

BTSO Başkanı İbrahim Burkay: BURSA EKONOMİSİ İÇİN ÇIKIŞ YOLU…

ibrahim-burkay

Türkiye’nin geçmiş dönemlerde yaptığı sanayileşme hamlesinin çok daha iyisini Türkiye ve Bursa için planlamamız gerekiyor. Bursa’da 80’li yıllarda yolu olmayan, altyapısı olmayan yerlerde, 1. sınıf tarım arazilerinde sanayileşmeyi gerçekleştirdik. Ama bugün 80’li yıllarda kurulan fabrikaların hiçbiri şimdi kurulmuyor. Gelişen sanayi çok daha modern, çevreyle ilgili altyapı yatırımları yapılmış. Bursa’ya ben haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Bursa’nın da değişime ayak uydurması gerekiyor. Yoksa göç alan Bursa, göç veren Bursa’ya dönüşecek. Bu şirketlerde de aynı. Bizim gençliğimizde Bursa iş dünyası, işe sıfırdan başladığını anlatırdı. Bugün ikinci kuşağın devraldığı başarıyı sürdürmesi lazım. Genç iş dünyasının temsilcileri olarak size büyük görevler düşüyor.

oya-coskunoz-yoneyBUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Yöney: 2014’E BELİRSİZLİKLERİN GÖLGESİNDE GİRDİK

Türkiye ekonomisi 2013 yılında;2010-2011 ve 2012 yıllarına nazaran biraz daha stabil seyretti diyebiliriz. Bunda; iç piyasadaki durgunluğun yanı sıra bölgemizde yaşanan karmaşa ile hedef pazarımız olan Avrupa’daki belirsizliğin de büyük etkisi oldu. Ancak yine de 2013 yılında büyümemizi devam ettirdik. Fakat yüzde 3-4 aralığındaki büyüme oranları, Türkiye gibi her yıl 750 bin yeni genç işsizine istihdam yaratması gereken bir ülke için çok düşük…
Dolayısıyla 2014 yılına bu belirsizliklerin gölgesinde giriyoruz. iş dünyası olarak en büyük beklentimiz; başta ekonomi olmak üzere ülkemizin çözüm bekleyen tüm sorunlarının, bu seçimlerin gölgesinde ikinci plana itilmemesi ve makro-ekonomik verilerin bu baskıyla bozulmaması… Yeni yılın; küresel ticaret hacminin artacağı, işsizliğin ve diğer tüm risklerin azalacağı, sağlam-sürdürülebilir ekonomik gelişmeler getirmesini umut ediyoruz… 

 

Ekonomiye yön veren sivil toplum kuruluşlarından yıl başında alınan “2014’ten beklentiler” konulu bu değerlendirmeler, dönemin başkanları tarafından dile getirilmiş görüşlerdir.

naci-sahinBALKANSİAD Başkanı Naci Şahin: ARZ TALEP DENGESİNE DİKKAT!

2013 durağandı, 2014’te hazırlıklı olmak lazım. Aslında şu arz talep dengesini de işadamının kendisi bozuyor. Mesela inşaat cazip diye sektöre giriyorlar; 100 kişi iş yapıyorsa bunun üzerine 200 kişi daha geliyor, sonra sektör daralıyor. Kritik sektörde yığılmaların olmaması için, kendi sıkıntısını kendi yaratan lokomotif sektörlerin önüne geçmek için 2014’te dikkatli olmalıyız.

 

ali-ihsan-yesilovaTÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova: TÜRKİYE EKONOMİSİ KÖTÜNÜN İYİSİ

Beklediğimiz seviyede olmayan 2013’ü geride bıraktık. Dünya küçüldü, herhangi bir yerdeki olay artık her ülkeyi ilgilendiriyor. Türkiye’nin performansı dünyadan daha iyi ama kötü tabloya göre iyi! 2014 daha iyi olacaktır.

arif-takBESOB Başkanı Arif Tak: İNŞALLAH 2013’Ü ARAMAYIZ

2013 alışveriş yönünden çok iyi geçmedi. Huzurlu ortamda satışlar çoğalır, öyle para kazanırız. Zaman zaman terör konusunda gelişme oldu ama buna rağmen alışverişe katkısı pek olmadı. Çok ağlaşma durumunda da değiliz. İnşallah 2014 daha hayırlı olur. Her yıl yenilikle, umutla gelir. Umarız 2013’ü aramayız.

cemal-balabanogluTÜMSİAD Başkanı Cemal Balabanoğlu: 2014 YILI DA ÇOK İYİ GEÇMEZ

2013 beklenen düzeyde geçti. Ekonominin çok iyi olması beklenmiyordu. İhracat ve enflasyon hedefleri ise küçük sapmalarla tuttu diyebiliriz. 2014 de çok çok iyi olmaz, bu tempoda geçer.

ali-turgutASKON Bursa Şube Başkanı Ali Turgut: 2014’ÜN ANAHTARI KOBİ’LERİN ELİNDE

2013’e çok olumlu veya olumsuz diyemesek de, gidişatın iyi olduğu kanaatindeyim. KOBİ’lere desteğin kolaylaştırılması, artırılması durumunda 2014 daha da iyi geçer.

mustafa-kirciRUMELİSİAD Başkanı Mustafa Kırcı: İSTİKRAR, 2014’E YARAYACAK

Dünyada bu kadar çalkantıya rağmen geldiğimiz nokta takdir edilmeli. Krizler Türkiye’yi fazla etkilemedi. 2014’ün de bu istikrarla güzel geçeceğine inanıyorum. İstikrarı iyi yakaladık. Daha da güzel bir yıl bizi bekliyor.