Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Bu haber, 150 milyon €’luk Otomotiv Test Merkezi’ni Bursa’ya getirdi

Bu haber, 150 milyon €’luk Otomotiv Test Merkezi’ni Bursa’ya getirdi

TSE’nin 150 milyon euro’ya yaptıracağı Otomotiv Test Merkezi ve Ar-Ge Tesisi için 5 şehir arasında kararsız kalan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, dün akşam yatırımın kesin adresini Bursa olarak belirledi. Bursa Hakimiyet’ten Kadir Güzel’in gündeme taşıdığı “Bursa 5 şehirle yarışıyor” haberi üzerine Devlet Bakanı Faruk Çelik Ankara’dan bastırdı, Sanayi Bakanlığı’nın dev projesini Bursa kaptı.

AKDENİZ’E İNŞA EDİLECEKTİ

Otomotivin başkenti Bursa, ülke genelinde sektöre rahat nefes aldıracak dev bir yatırımı daha sorumlu yayıncılıkla Ankara’dan kaptı. Dün Bursa Hakimiyet’in manşetinden duyurduğumuz “Bu yatırım kaçmamalı” haberi üzerine harekete geçen Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) 150 milyon euro değerindeki “Otomotiv Test Merkezi” projesini Bursa’ya kazandırmak için Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’le Ankara’da görüştü. Antalya, Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir’in de aday iller arasında yer aldığı bu dev yatırımın Bursa’da hayat bulmasını destekleyen Faruk Çelik, daha önce “tesisi Akdeniz’e inşa edeceğiz” diyen Sanayi Bakanı Ergün’ü ikna etti.

5 ŞEHİR YARIŞIRKEN, İPİ BURSA GÖĞÜSLEDİ

otomotiv_test_merkezi_bursa

Bursa’nın menfaatleri söz konusu olduğunda ne gerekiyorsa yerine getireceklerini belirten Bakan Çelik, “Sanayi Bakanımızla yaptığım görüşmede, bu yatırımın Bursa’ya yapılması konusunu net bir şekilde kararlaştırdık. Proje için şehir seçiminde artık hiçbir belirsizlik yok. Ne Antalya, ne Kocaeli, ne de Sakarya; kesin ve son adres Bursa… Arsa konusunda ise bakanlık yetkilileri araştırma yapıyor. 1-2 yer tespit edilmiş ve bu bölgeler üzerinde yoğunlaşılıyor. Özellikle de Milli Savunma Bakanlığı’nın kontrolünde olduğunu öğrendiğimiz bir arsa şu aşamada ön planda. Yer sorunu çözüldüğünde bakanlığımız en kısa zamanda ihale sürecini tamamlayacak, bu dev yatırım Bursa’ya kazandırılacak” dedi.

PROJENİN FİNANSÖRÜ MESS’İN GÖNLÜ ANTALYA’DA

150 milyon euro tahmini bedelle ihale edilecek olan projenin tamamını Metal Sanayicileri Sendikası karşılayacak. Tüzük gereği bu tür harcamalar yapamayan MESS’in, Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) işbirliğiyle kuracağı yeni bir iktisadi teşebbüsle yatırımı finanse edeceği belirtiliyor. Sermaye yatırımını MESS yapsa da projenin ortakları arasında TAYSAD ve TÜBİTAK, ODTÜ, İTÜ gibi akademik kuruluşlar da olacak. Coğrafi açıdan rakım ve nem oranı gibi önemli kriterler gerektiren Otomotiv Test Merkezi için en doğru adresi Antalya olarak gören MESS yetkilileri ise Yenişehir’deki 2100 dönümlük hazine arazisinin hem yetersiz, hem de geometrik açıdan uygun olmadığı görüşünde…

BURSA’NIN DEZAVANTAJLARI

oto_test_merkezi_dezavantaj

Otomotiv Test Merkezi’nın yapımı için uluslararası standartlar gerektiğini vurgulayan Otomotiv Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer ise Bursa’nın eksiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Arazi genişliği bakımından gerçek anlamda bir test pisti isteniyorsa 4000 dönüm arsa şart. Yenişehir’deki 2100 dönümlük arazi geometrik şekli ve büyüklüğü açısından elverişli değil. Konuya şehircilik açısından bakılması bizce doğru değil. Tek ölçeğimiz uluslararası standartlara uygunluk olmalı. Denizden yükseklik, arsanın geometrik şekli ve genişliği, ortalama sıcaklık, don tehlikesi ve hakim rüzgarın hızı gibi ciddi kriterler var. Yenişehir’deki arsa, herşeyden önce geometrik açıdan uygun değil ve tarıma yakın.”

MESS’TEN TSE’YE İŞBİRLİĞİ SİTEMİ

Projenin hiçbir detayından haberdar olmadıklarını, TSE’nin kendileriyle işbirliği yapmadığını belirten OSD Genel Sekreteri Tezer, “Bu konuda çok ciddi teknik birikime sahibiz, uzmanlarımız yıllardır bu yatırım üzerinde çalışıyor. TSE bugüne kadar böyle bir projeyi bizimle görüşmedi ama eğer bize soracak olurlarsa ‘şehircilik’ten uzak bir yaklaşımla Antalya’daki arazinin doğru adres olduğunu söyleriz. Bursa’yı beğenmediğimiz ya da Bursa’nın bu yatırımı hak etmediğini düşündüğümüz için değil, bilimsel gerçekleri desteklediğimiz için bu yaklaşımda oluruz. Kaldı ki uygun arsa da henüz yok. Tesisi doğru yere inşa edemeyeceksek, bizim için test merkezinin ne anlamı kalır ki” diye konuştu.

TOP BAKANLIKTA

Bu arada, kamu arazilerinin sanayi yatırımlarına tahsisini öngören kanun düzenlemesi geçtiğimiz ay son anda Torba Yasa’ya giremediği için tesisin il seçimi ve ihale süreci uzadı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “Bursa” kararından sonra nasıl bir yol izleneceği, hangi hazine arazisini tahsis edeceği merak ediliyor.

MİLYONLARCA EURO TÜRKİYE’DE KALACAK

oto-test-surusu

Otomotiv sektöründe yedek parçalar Türkiye’de üretiliyor ancak test için İspanya’ya gidiyor. Bu da maliyeti artırıyor ve yurt dışına onlarca milyon euro belgelendirme parası akıyor. İşadamlarımız yurt dışında yaptırdığı testlerden belge, deney laboratuvarlarından da sonuçları almaya çalışırken ciddi zaman da kaybediyor. Milyonlarca euro para ve zaman kaybına yol açan bu durum, TSE’nin projesiyle otomotiv sektörüne ilaç gibi gelecek.

TEST PİSTİ VE AR-GE

Türkiye’nin ikinci ihracatçı ili Bursa, ekonominin lokomotif sektörü otomotive bu yıl ağırlık veren Ankara’nın sonunda dikkatini çekti.
Bu yıl 2 milyon metrekarelik bir alana Otomotiv Test Merkezi ve Ar-Ge Tesisi inşa edecek olan Türk Standartları Enstitüsü’nün, bu projeyi Bursa’da gerçekleştireceği dün akşam saatlerinde kesinleşti. Türk işadamlarının küresel rekabet gücünü artırmak isteyen TSE, 150 milyon euro yatırım bedeliyle ihale edilecek olan ve sadece test değil Ar-Ge için de planlanan dev yatırımın adres gösterildiği 5 şehir arasında gidip geliyordu…

YÜZLERCE İSTİHDAM

Otomobillerin yönetmeliklere uygun olup olmadığını inceleyen ve hatta Bulgaristan, Macaristan, İran’da bile bulunan Otomotiv Test Merkezi, ihaleye çıktıktan 2 yıl sonra Bursa’da da faaliyete başlayacak. Eksikliği uzun yıllardır hissedilen test merkezi açıldığında, yeni modelleri test için Avrupa’ya gönderen firmalar da milyon euroluk tasarruf edecek. Bursa’da bu proje sayesinde yüzlerce kişilik istihdamın da önü açılacak. (07.04.2011)

 

1 YIL OLDU, ARSA BULUNAMIYOR (27.04.2012)

yerli-oto-arsa

Yerli otomobil için düğmeye basan hükümetin ‘Otomotiv Sanayi Stratejisi’ netleşiyor ancak dünyanın en gelişmiş 3 otomotiv test merkezinden birinin inşa edileceği Bursa’daki 3.5 milyon metrekarelik arsa hala bulunamadı. Bu nedenle tesislerin başka illere inşa edilmesi gündemde.

Otomotivin kalbi Bursa, Türkiye ekonomisinin 2023 hedeflerini kolaylaştıran “Otomotiv Sanayi Stratejisi”nde kilit rol oynayacak. Yerli otomobil için kolları sıvayan hükümetin öncelikli gündeminde “Otomotiv Test Sürüş Merkezi” var ancak 1 yıldır bu yatırıma yer bulunamıyor. Bursa’da Yenişehir ve Karacabey’de bulunan arsaları inceleyen Türk Standartları Enstitüsü yetkilileri henüz kararını vermedi. Rakip iller Sakarya ve Antalya’daki nem ve rakım oranları ise bu tesis için hiç uygun değil. 150 milyon euro’luk yatırımda ibre Bursa’yı gösteriyor.

SANAYİ BAKANI ERGÜN: KARAR AŞAMASINDAYIZ

nihat-ergun-bursa

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dün “Otomotiv Sanayi Stratejisi”nin ayrıntılarına değindi. Belgedeki en önemli eylemlerden biri olan test ve Ar-Ge merkeziyle ilgili çok önemli gelişmeler yaşandığını belirten Ergün, “TSE, özel sektörle birlikte 6 mekan tespit etti, teknik ekiplerimiz bu noktalarda incelemeler yaptılar ve bu konuyu artık karar aşamasına getirdik. Yine yurt dışındaki önemli test merkezlerinde incelemeler yapıyor ve işbirliği imkanlarını araştırıyoruz” diye konuştu.

TESTLER YURT DIŞINDA YAPILIYOR, ÇÜNKÜ…

ODTÜ bünyesinde, DPT tarafından 11 milyon euro yatırım bedeliyle yapılan bir çarpışma laboratuvarı olduğunu ancak Türkiye’deki firmaların test kararlarının yurt dışından veya yabancı ortak tarafından verilmesi nedeniyle bu laboratuvarı etkin ve verimli kullanamadığını anlatan Ergün, şöyle devam etti: “Zira stratejik ve önemli kararların alınması aşamasında yabancı ortakların baskın olduğu görülüyor. Sanırım sadece bu örnek bile, yerli otomobil markaları oluşturmanın ve yabancı ortaklıklarda stratejik karar aşamalarında daha fazla pay sahibi olmanın gerekliliğini açıkça gösteriyor.”

İŞTE YENİLİKLER

* “Yeni teşvik sistemi ile yerli otomobile işaret fişeği verildi.”
* “Çevreyi kirleten araçtan az, kirletmeyenden çok MTV alıyoruz, bu çelişkiyi gidereceğiz.”
* “Türkiye otomotivde Ar-Ge ve inovasyon merkezine dönüşecek, çevre dostu araçların üssü olacak.”
* “Hurda araçların trafikten çekilmesi için teşvik verilecek, yüksek vergi tedbirleri alınacak.”

AKP İL BAŞKANI: ‘BURSA DAHA ŞANSLI’

sedat-yalcin

AKP İl Başkanı Sedat Yalçın, Türkiye’de olmayan bu otomotiv test sürüş merkezini Bursa’ya kazandırmak için 500 dönümlük coğrafi ve hukuki açıdan uygun arsa gerektiğini söyledi. Yalçın, “Bu arsayı bulmak kolay değil ama Bursa’da birkaç arsa üzerinde duruyoruz. Karacabey ve Yenişehir’de yer bulduk, Sanayi Bakanlığı’na teklifi götürdük, TSE yetkilileri de inceledi. Bursa ağırlıklı olarak bu projenin içinde ve yer konusunda Bursa ağırlık kazanıyor” dedi.

TSE DE BURSA’YI İSTİYOR

hulusi_senturk-tse

Türkiye’nin Detroit’i olarak gösterilen Bursa’da otomotiv konusunda projelerinin olduğuna dikat çeken TSE Genel Müdürü Hulusi Şentürk, geçtiğimiz günlerde Bursa’da katıldığı bir etkinlikte şöyle demişti: “Otomotiv test merkezini Bursa’da yapmayı çok arzu ediyoruz. TSE olarak Bursa’nın içinde yer konusunda talebimizi bakanlığa ilettik. 150 milyon lira yatırımla mal olacak olan bu merkez, dünyadaki en gelişmiş 3 merkezden biri olacak. Bölge ülkelerinden de test için araçlar gelecek. Ayrıca otomotiv sanayi tekno kentini de bu projeye entegre etmek istiyoruz. Bunun dünyada sadece bir örneği olacak.”

 

ARSA ARAYIŞINA MALİYE ENGELİ (13.08.2012)

otm-arsasi

Toplam maliyeti 150 milyon euro’yu bulan Otomotiv Test (Çarpışma) Merkezi ve Ar-Ge Tesisi için Bursa, Antalya, Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir arasında gidip gelen Türk Standartları Enstitüsü, bir yılı aşkın süredir arsa arayışında ancak Maliye Bakanlığı 3.5 milyon metrekarelik arazi tahsisinde sorun yaşıyor. Dönemin Devlet Bakanı Faruk Çelik’e, “Bu yatırım Bursa’ya yapılacak” sözü veren Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün memleketi Kocaeli ile birlikte Antalya da iddialı şehirler arasında… Üretilen otomobillerin ne kadar güvenli olduğunu çarpışma üniteleriyle ölçecek yeni test merkezinin, Avrupa’daki örneği “Euro NCAP”tan daha iyi olacağı belirtiliyor.

SORUN, 3,5 MİLYON METREKARELİK ARSANIN OLMAYIŞI

Peki, yerli otomobil üretme çabalarının arttığı bu dönemde, Türkiye’de henüz olmayan otomotiv test merkezinin nerede yapılacağı nasıl hala belli olamıyor? Bunun nedeni; 1 yılı aşkın süredir tesise yer bulamayan TSE’nin aradığı iklim şartlarına uygun 3,5 milyon metrekarelik arsanın Maliye Bakanlığı tarafından hala tahsis edilmemiş olması… Çünkü Bursa’da bu büyüklükte ve uygun şartlarda bir kamu arazisi bulunamıyor. Sadece Bursa değil rakip iller de aynı sorunu yaşıyor.

TSE BAŞKANI BUGÜN BURSA’DA

150 milyon euro harcanacak dev projenin başındaki isim TSE Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Şentürk, bugün Bursa’ya geliyor. TSE’nin iftarına katılacak olan Şentürk, yaptığı açıklamada, “Bu işin aslında çoktan bitmesi gerekiyordu” dedi. Bugün Bursalılara herhangi bir müjde veremeyeceğini ifade eden Şentürk, “Ortada net bir şehir yok, çünkü arsası hazır olan hiçbir il bulunmuyor. Maliye Bakanlığı hangi ilden arsayı tahsis ederse oraya yapacağız. Bürokrasi yavaş işliyor, şimdiye kadar çoktan sonuçlanması lazımdı” dedi. TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz ise, daha önceki Bursa ziyaretlerinde, “Arazi verin, Otomotiv Test Merkezi’ni hemen Bursa’ya kuralım” demişti.

BURSA’NIN ŞANSI NE?

Türkiye’nin ikinci ihracatçı ili Bursa, ekonominin lokomotif sektörü otomotive ağırlık vermeye başlayan Ankara’nın bu projede dikkatini çekmeyi başardı. 3,5 milyon metrekarelik bir alana Otomotiv Test Merkezi ve Ar-Ge Tesisi inşa edecek olan Türk Standartları Enstitüsü’nün bu projeyi Bursa’da gerçekleştireceği bir yıl önce dönemin Devlet Bakın Faruk Çelik ile Sanayi Bakanı Nihat Ergün arasında yapılan gö rüşmeyle kesinleşmişti. Ancak aradan geçen zaman Bursa’nın lehine işledi ve Bakan Ergün’ün memleketi Kocaeli ile iklim şartları uygun olan Antalya da şansını artırdı.

MİLYONLARCA EURO TÜRKİYE’DE KALACAK

Otomotiv sektöründe yedek parçaların çoğu Türkiye’de üretiliyor ancak güvenlik testi için İspanya’ya gidiyor. Bu da maliyeti artırıyor ve yurtdışına onlarca milyon euro belgelendirme parası akıyor. Türk işadamları yurtdışında yaptırdığı testlerden belge, deney laboratuvarlarından da sonuçları almaya çalışırken ciddi zaman da kaybediyor. Milyonlarca euro para ve zaman kaybına yol açan bu durum, TSE’nin projesiyle otomotiv sektörüne ilaç gibi gelecek.

YÜZLERCE İSTİHDAM

Otomobillerin yönetmeliklere uygun olup olmadığını inceleyen ve hatta Bulgaristan, Macaristan, İran’da bile bulunan Otomotiv Test Merkezi, ihaleye çıktıktan 2 yıl sonra Bursa’da da faaliyete başlayabilecek. Eksikliği uzun yıllardır hissedilen test merkezi açıldığında, yeni modelleri test için Avrupa’ya gönderen firmalar da milyon euroluk tasarruf edecek. Bursa’da bu proje sayesinde yüzlerce kişilik istihdamın da önü açılacak.

 

DEV PROJE İÇİN SON VİRAJA GİRİLDİ! BASTIR BURSA (10.09.2012)

oto-kest

Yerli otomobilin üretileceği şehri de tayin edecek olan TSE’nin 150 milyon euro’luk Otomotiv Çarpışma Merkezi yatırımında son viraja girildi, ibre Bursa’dan yana… Projeyi kapmak için otomotiv kenti Bursa ile turizm kenti Antalya bir yıldır yarışıyor, ancak yatırımı “hangi şehrin lobisi daha güçlüyse” o kazanacak. Otomotiv ana ve yan sanayinin merkezi olma özelliğiyle Bursa’nın şansı yüksek gibi görünse de, dünya çapında markaları çekmeyi amaçlayan çarpışma merkezi için ibre her an liman kenti Antalya’ya dönebilir.

BAŞBAKANLIK GENELGESİ, PROJEYE ENGEL OLACAK

Dünyanın en gelişmiş çarpışma merkezlerinden olacak tesisin inşa edilmesi için gereken 3,5 milyon metrekarelik arsa krizi, “bir yıldır seçim yapamayan Maliye Bakanlığı”ndan kaynaklanıyordu. Ancak bu engele bir de yeni “Başbakanlık genelgesi” eklendi. Bir yıldan fazla arazi arayan TSE, bu süre içinde Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir’i eledikten sonra Antalya ve Bursa arasında bir seçim yapacaktı ki, 3 ay önce Başbakanlık “kamu arazileri” genelgesi yayımladı ve yüzde 52’si devlete ait olan tüm arsaların devir, satış, kira, irtifak, takas, tahsis işlemleri durduruldu. Yani Başbakan Erdoğan’ın imzası olmadan artık hiçbir arsa üzerinde işlem yapılamıyor. 16 Haziran 2012 tarihinden itibaren de Başbakan Erdoğan’ın hiçbir devir işlemine imza atmadığı belirtiliyor. Yani Maliye Bakanlığı yarın yatırım yapılacak ili seçse bile, bu kez de Başbakan Erdoğan’ın imzası beklenecek.

KENT DİNAMİKLERİ HAREKETE GEÇSİN

Büyük ihtimalle yerli otomobilin üretileceği şehri de tayin edecek olan çarpışma merkezinin Bursa’ya yapılması için sanayici ve işadamları, seçilmiş ve atanmış yerel yöneticiler ile siyasi otoritenin birlikte hareket etmesi şart. Kent dinamiklerinin sahip çıkması beklenen bu dev yatırım, yüzlerce Bursalı’ya da istihdam sağlayacak.

TSE BURSA’YI DESTEKLİYOR

Bir yılı aşkın süredir arsa arayan Türk Standartları Enstitüsü Genel Müdürü Hulusi Şentürk, projenin Bursa’ya mı yoksa Antalya’ya mı yapılacağına hala karar verilmediğini söyledi. Bursa’da gösterilen Karacabey TİGEM arazisinin düz olduğunu, Antalya’daki arsanın ise ormanlık alanda bulunduğunu belirten Şentürk, şöyle konuştu:

Antalya’nın avantajı deniz
“Şahsen bu yatırımın Bursa’ya yapılmasını istiyorum. Hem otomotiv sanayisine yakın, hem de belirlenen arsa düz, daha uygun. Ama bu proje aynı zamanda global bir yatırım olacak, yani çarpışma merkezimizde dünya markalarını test etmeyi planlıyoruz. Bunun için de özellikle Ortadoğu ve çevresinden, hatta dünyanın dört bir yanından otomobillerin Türkiye’ye teste getirilecek olması, Antalya’yı lojistik açıdan daha avantajlı kılıyor.”

TSE: KARARI HÜKÜMET VERECEK

TSE Genel Müdürü Hulusi Şentürk, 1.5 yıldır arsa aradıklarını, gönlünden Bursa geçtiğini ancak Maliye Bakanlığı hangi ilden arsa tahsis ederse yatırımı oraya yapacaklarını söyledi. Bursa’daki arazinin Tarım Bakanlığı’na, Antalya’daki arazinin de Orman Bakanlığı’na ait olduğunu anlatan Şentürk, “Gereken büyüklükteki arsanın Sanayi Bakanlığı’na devri şart. Kararı ise hükümet verecek” dedi. Bu arada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın desteğiyle projenin Bursa’da hayat bulması için Bursa lobisi faaliyetlerini sürdürürken, Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın da Bursa’yı desteklediği belirtiliyor.