Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Lodosu Uludağ tetikliyor

Lodosu Uludağ tetikliyor

Bursa’yla özdeşleşen lodos, her mevsimde kendisinden uzunca söz ettiriyor. Peki ama güneyden esen bu rüzgar, Bursa’yı nasıl bu kadar esaret altında bırakabilir?


Meteoroloji eski Bölge Müdürü Ramazan Özer, şehrin lodostan fazla etkilenmesinde en büyük nedenin Uludağ olduğu görüşünde… Güney ve Güneybatı’dan esen bu rüzgarın dağa çarpmasıyla 2 bin 500 metreden ovaya hızla indiğini belirten Özer, bu süratin karşısına çıkacak her şeyi etkileyebildiğini söyledi.

LODOS BURSA'DA VATANDAŞLARI UÇURDU FIRTINANIN ARDINDAN BURSA'YA YAĞMUR, ULUDAĞ'A KAR BEKLENİYOR

İşte lodosun oluşma süreci…

Uludağ’ın lodosta “tetikleyici” unsur olduğuna işaret eden Özer, şunları keydetti: “Güneyden gelerek Uludağ ile buluşan ve o etkileşimin ardından hızla kuzeye, bir anlamda da şehre ilerleyen lodosun ne kadar etkili olacağını tahmin edebiliyoruz. Esen rüzgar, Uludağ’a tırmanırken hava akımını yükseltiyor, daha sonra soğuyor ve yoğunlaşıyor. Ardından dağın güney yamaçlarına, yoğunlaşmış hava kütlesiyle yağışını bırakıyor. Rüzgarın dağa çarpmasıyla oluşan bu sürecin 2. aşamasında kuzey kesimine yönelen rüzgar, hafifliyor ve kuru havayla dağ yamaçlarından ovaya iniyor. İşte burada hava kütlesi yükünü boşalttığından akış olarak çok hızlanıyor.” 

 

Yüzlerce hatta binlerce yıldır lodos Bursa’yı etkiliyor ancak tarihin hiçbir döneminde bu kadar can almadı; çünkü yapılaşma fazla değildi.

 lodos3

Saatte 135 km hızla esen lodos, çarpık yapılaşmanın da etkisiyle ölüm kusuyor

Hava şartlarının oluşturduğu olumsuz etkenlerin yanı sıra, çarpık kentleşmenin de zararları artırdığına dikkati çeken Özer, genel olarak saatte 80-100, bazen de 135 kilometre hızla esen rüzgarın, 7-8 katlı birçok binayla karşılaştığını vurguladı. Geçmiş yıllarda lodosun kenti hiç bu kadar etkilemediğine, çünkü yapılaşmanın fazla olmadığına dikkati çeken Özer, artık her lodos öncesi tedbir almak gerektiğini ifade etti.