Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Osmanlı İmparatorluğu’nun Bursa’daki gizli hazinesi

Osmanlı İmparatorluğu’nun Bursa’daki gizli hazinesi

Yeterli ödenek ayrılmadığı için geçmişte telefonları ve doğalgazı sürekli kesilen İnebey El Yazma ve Eski Basma Kütüphanesi, önce medresenin sonra kitapların restore edilmesiyle yeniden hayat buldu ancak ziyaretçilerin ilgisini hiçbir zaman çekmeyi başaramadı.


Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait tarihi eser niteliği taşıyan kitaplarıyla geçmişe ışık tutan kütüphaneye, eskiden ziyaretçi gelmediği için yeterli ödenek ayrılmıyordu. Tüm olumsuzluklara karşın 5 personeliyle uzun yıllar hizmet veren kütüphane; telefonları ve doğalgazı kesildiği yıllardan bugünlere büyük bir değişimle geldi. Önce 2009 yılında medresesi restore edilen ve ardından 2010 yılından itibaren kitap restorasyonlarına başlanan İnebey El Yazma ve Eski Basma Kütüphanesi, bir türlü ziyaretçi çekemiyor. Sadece araştırmacıların geldiği, gelenlerin de haftalarca çıkmadığı kütüphaneye ne Bursalıların ilgisi var, ne de turistlerin… Kütüphanenin kalkınması için Bursalıların kendi tarihine sahip çıkması bekleniyor.

Müdürün kasasında hazine gizli

Kütüphanedeki en değerli 3 eser ise özel bir kasada saklanırken, bu kitapların Kütüphane Müdürü Ömer S. Kurmuş gözetiminde olduğunu biliniyor.

İşte kütüphanenin en değerli 3 eseri

Kütüphanenin en değerli eseri, altın yaldızlı perşömen yaprağına el yazası ile yazılmış tek Kuran’ı Kerim sayfası El Murakka. Abbasiler dönemine ait olduğu bilinen El Murakka’nın, Hz. Ali’ye izafen yazıldığı sanılıyor. Kimin ne zaman yazdığı ise bilinmiyor. 

 

34 yıldır Bursalılara hizmet veren kütüphanede toplam 25 bin 665 kitap yer alıyor ve bunların 8 bin 373’ü el yazması eser…

İkinci değerli eseri de, tamamen el yazması olan altın yaldızlı ve satır araları eski Türkçe’ye çevrili Kuran’ı Kerim… 1401 yılında Hasan Bin Ali El Bendani tarafından yazılan Kur-an’ı Kerim, 1926 yılında heyet kararıyla, İsmail Hakkı Dergahı’ndan Bursa’ya getirildi.

inebey1 inebey2

Üçüncü en değerli eser ise, Türkiye’de ilk matbaada basılan lugat kitabı… İstanbul’da 1728 yılında basılan eser, Vankulu Mehmet Bin Mustafa El Valli tarafından yazıldı.

inebey3