Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Bursa’nın kayıp tarihi: ÇEŞMELER

Bursa’nın kayıp tarihi: ÇEŞMELER

Tekke ve medreselerde restorasyon yarışına giren belediyeler, kent kimliğinin önemli bir parçası olan tarihi çeşmelere sırt çevirmekten vazgeçmezse, birkaç yıl içinde son izler de kaybolup gidecek.


M.Ö. 2200’lü yıllara dayanan tarihiyle geçmişe ışık tutan Bursa çeşmeleri, bir yıl önce vefat eden Jeofizik Mühendisi Selçuk Özer tarafından tek tek tespit edilerek kitap haline getirilmişti. Ancak tespit edilen bu tarihi çeşmeler, yerel yönetimler tarafından koruma altına alınmadı.

En çok Emirsultan, Muradiye ve Çekirge’de

BUSKİ Genel Müdürlüğü de yapan Selçuk Özer’in, 2003 yılında çıkardığı “Geçmişten Günümüze Bursa Çeşmeleri” adlı kitabında özellikle Emirsultan, Muradiye ve Çekirge semtlerindeki tarihi kalıntıların arasında tespit ettiği çeşmeler, 11 yıldır kurtarılmayı bekliyor. Bursa’nın saklı hazinelerine sahip çıkması beklenen Osmangazi Belediyesi’nin ise neden herhangi bir adım atmadığı bilinmiyor.

bursa-cesmeleri3

120 tarihi çeşmeden 90’ı kullanılamaz halde

Bursa genelinde belirlediği 120 tarihi çeşmeden sadece 30’unun kullanıldığını yazan Özer, geri kalan 90 çeşmenin kullanılamaz halde olduğuna işaret etti. 

 

ULUCAMİ ÇEŞMESİ: Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1905 yılında yapılan Ulucami yanındaki 4 taraflı çeşme, 1955 yılında yıkıldı ve orjinal kalıntılarıyla 1996’da restore görerek, tekrar hayat buldu. Ancak her çeşme bu kadar şanslı değil. Su şehri Bursa’nın diğer tarihi çeşmeleri, zamana karşı asırlardır sürdürdüğü var olma savaşını kaybetmek üzere…

Bursa’nın en eski çeşmesi (M.Ö. 2200) Tophane’den çıktı

Bursa’nın en eski çeşmesini de bulan Özer, Tophane yamaçlarındaki özel bir evin bahçesinde Anibal adlı çeşmenin geçmişinin M.Ö. 2200’lü yıllara dayandığını açıkladı.  [/two_third] 

Bursalılar bilinçlenmeli

Günümüze kadar ulaşan tarihi çeşmelerin giderek yok olmaması için özellikle halkın bilinçlenmesini isteyen Özer, bu konuda belediyelere de büyük iş düştüğüne dikkati çekti.