Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

HASTANEDE BAKTERİ SKANDALI! 6 bebek öldü, 5 bebek karantinada

HASTANEDE BAKTERİ SKANDALI! 6 bebek öldü, 5 bebek karantinada

Çekirge Çocuk Hastanesi’nde bebekler için çok tehlikeli klebsiella bakterisine rastlandı. 48 saat içinde 6 bebeğin öldüğü yoğun bakım ünitesine hasta kabulü durduruldu, 5 bebek karantinada.

Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altında bulundurulan riskli bebeklerde ölüm oranının artmasından şüphelenen Enfeksiyon Kontrol Komitesi’nin kararıyla, bu birime hasta kabulü geçici olarak durduruldu. Bakterinin bulaştığı 5 bebek ise karantinaya alındı.

6 BEBEĞİN KATİLİ KLEBSİELLA MI?

Yenidoğan servisine sevkle gelen ve ‘Klebsiella’ bakterisini taşıdığı anlaşılan bir bebeğin ölümü üzerine, 48 saat içerisinde yaşanan 5 bebek ölümü de mercek altına alındı. Bu bebeklerin enfeksiyon nedeniyle öldüğüne ilişkin kesin tanı konulamamasına rağmen, tedbir amaçlı olarak 14 Ağustos tarihinde hasta kabulüne ara verildi.

Kupur-1

BAHŞEKİM DİNDAR: PANİĞE GEREK YOK

Başhekim Dr. İlhan Dindar, enfeksiyona karşı gereken tüm tedbirlerin alındığını ve hastanedeki diğer birimlerde hizmete devam edildiğini vurguladı. Sağlıklı bebeklerin gelmediği yoğun bakım biriminin, doğası gereği en riskli ünite olduğunu vurgulayan Dr. Dindar, “Her hastanede enfeksiyon riski var. Hemen tedbir geliştirildi. Panik gerektirecek bir durum yok” şeklinde konuştu.

KARANTİNADAKİ 5 BEBEĞİ AİLESİ PERİŞAN

Hastanede bu ay peş peşe 11 bebeğin yaşamını yitirmesinden şüphelenen Enfeksiyon Kontrol Komitesinin, beyin ve bağırsak rahatsızlığı olan 5 bebeğin kaldığı üniteyi geçici süreliğine kapatması ise tedbir amacı taşıyor. Karantinada tutulan bebeklerin tedavileri sürdüğünü belirten Başhekim İlhan Dindar, ailelere her gün bilgi verildiğini, 3-4 hafta içinde de üniteyi bakteriden arındıracaklarını söyledi.

YENİDOĞAN ÜNİTELERİNDE BEBEK ÖLÜM ORANI BİNDE 53

Yenidoğan ünitelerinin en riskli ünite olduğunu, buraya normal, sağlıklı bebeklerin gelmediğini belirten Dindar, “Dünyada prematüre dediğimiz riskli doğan bebeklerin tutulduğu bu ünitelerde ölüm oranı binde 53’tür. Tedavileri süren bu bebeklere dokunmak bile tehlikelidir. Çevresel faktörlere son derece duyarlı olan riskli bebeklerin, Klebsiella gibi güçlü bir bakteriye karşı direnci elbette düşecektir ancak, bu bebeğin bakteri nedeniyle öldüğünü kanıtlamaz. Çünkü, buraya yatan bebekler zaten riskli ve ölümlerinin de birçok nedeni oluyor” dedi. (25.08.2006)

 

BAŞHEKİM VE İL SAĞLIK MÜDÜRÜ, BEBEK ÖLÜMLERİNİ NEDEN GİZLİYOR? (26.08.2006)

Kupur-2

İl Sağlık Müdürü ve Başhekim, Bursa hakimiyet’in dün manşetine taşıdığı bebek ölümleri haberini yalanlama yarışına girişti. Dr. Serhat Yamalı’ya göre, enfeksiyon var ama buna bağlı bebek ölümü yok. Başhekim Dr. Dindar da bebek ölümlerinin farklı etkenleri olduğunu savundu. Oysa gerçek farklı. Çocuk Hastanesi, Tıp Fakültesi’ne olayı bildirdi ve yardım aldı.

SAĞLIK YÖNETİCİLERİ: ÖLÜMLER BAKTERİDEN DEĞİL

Kadir Güzel’in Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde klebsiella enfeksiyonu görüldüğüne ilişkin Bursa Hakimiyet’te çıkan manşet haberi Bursa’yı sarstı. Medya mensuplarının akın ettiği İl Sağlık Müdürlüğü’nde basın toplantısı yapan sağlık yöneticileri, “bebek ölümlerinin bakteriden kaynaklanmadığını” açıklamayı tercih ettiler.

Oysa, sansasyonu değil, kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlayan yayıncılık çizgisinde titiz davranan Bursa Hakimiyet, gereken tedbirler alınarak yenidoğan yoğun bakım ünitesine hasta kabulünün durdurulduğunu, 5 bebeğin peş peşe ölümünün ise ciddiyetle incelendiğini Kadir Güzel’in haberiyle dün kamuoyuna duyurmuştu.

ÖLÜM RAPORLARINDAN SEPSİS TANISI ÇIKTI, YANİ BAKTERİ

İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı ve Başhekim Dr. İlhan Dindar’a göre, yoğun bakım ünitesinde ‘klebsiella’ya bağlı enfeksiyon var ama bu nedenle yaşamını yitirmiş bebek yok. Oysa son dönemde tam 6 bebeğin ölümü ‘sepsis’ tanısıyla hastane kayıtlarına geçti. ‘Sepsis’, kanda bakteriye bağlı enfeksiyonun yayılması anlamına geliyor.

Gerçeği Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu açıkladı. Klebsiella’ya bağlı bebek ölümü gerekçesiyle yardım istenmesi üzerine hastaneye gittiğini belirten Hacımustafaoğlu, “Münferit vaka gibi duruyordu. Önce iki, ardından bir ölüm daha oldu. Ölen bebeklerinde klebsiella virüsüne rastladık. Ama bakteriye bağlı ölümlerin tam sayısını bilmiyorum” dedi.

Mustafa Hacımustafaoğlu’nun bu açıklamarı, hem hastane hem de il sağlık müdürlüğü yönetimini yalanlar nitelikte. Yarın Bursa’ya gelecek olan AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik’in bu konuya el atması ve kamuoyuna bir açıklama yapması bekleniyor.

 

EN SONUNDA ÇARK ETTİLER! (27.08.2006)

Kupur-3

Türkiye’yi sarsan bebek ölümleri hakkında konuşan AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik “Hiçbir şey gizli kalmaz” derken, İl Sağlık Müdürü Dr. Yamalı sonunda açıkladı: “Ölen 5 bebeğin kanında klebsiella gözlendi.”

Çekirge Çocuk Hastanesi’nde çocuklar açısından çok tehlikeli ‘klebsiella’ya bağlı bebek ölümü olmadığını dün iddia eden İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, bugün Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu’nun açıklamalarını doğrulamak zorunda kaldı.

Yamalı, detaylara takılıp kalmak istemedikleri için basın toplantısında ölen 5 bebekte ‘klebsiella’ya rastlandığını belirtmediklerini söyledi ve ekledi: “Yine de 5 bebeğin tek ölüm nedeni bu bakteri değil. Bu üniteye zaten riskli bebekler geliyor.”

Dr. Yamalı, bu durumu basın toplantısında neden net olarak açıklamadığı sorusunu ise, “Bu açıklamanın, ölen hastalar arasında klebsiella bakterisine rastlanmadığı şeklinde anlaşılacağını düşünmedik” diye cevapladı.

FARUK ÇELİK HASTANEYE GELDİ

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ise, hızla tedbir geliştirildiğini belirterek, “Eğer yönetim olayı savsakladıysa bu da yakında ortaya çıkar” dedi.

Çekirge Çocuk Hastanesi’nde yaşanan gelişmeleri yerinde incelemek için önceki gün hastaneyi ziyaret eden Faruk Çelik, klebsiella bakterisiyle ilişkili bebek ölümlerini reddeden İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı ve Hastane Başhekimi Dr. İlhan Dindar’dan ayrıntılı bilgi aldı.

Prof. Dr. Hacımustafaoğlu’nun 6 bebeğin kanında klebsiella bakterisi rastlandığını ortaya koymasına “Bir şey söylemek doğru olmaz” diyen Çelik, “Hocamızın muhtemelen bilimsel verilere dayanan açıklamasına bizim yorum yapmamız yakışık olmaz. Doğru veya yanlış dense de görüşlere saygımız var. Hastanede daha feci bir durumla karşılaşılmaması için bütün kurumlar teyakkuz halinde. Eğer hızlı hareket etmeseydik, bütün hastaneyi kapsayacak olumsuz bir tabloyla karşılaşırdık. Ortada herhangi bir tedbirsizlik, duyarsızlık olduğunu da sanmıyorum. Eğer hastane yönetimi, bilerek ya da bilmeyerek olayı savsakladıysa bu yakında ortaya çıkar. Hiçbir rapor saklanamaz” diye konuştu.

 

ACILI BABA MUSTAFA GÜLCAN: BEBEĞİ KUCAĞIMIZA BİLE ALAMADIK (28.08.2006)

mustafa-gulcan

Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 16 Ağustos günü yaşamını yitiren “sepsis” tanılı son bebek Ali Murat’ın babası Mustafa Gülcan, solunum yetmezliği nedeniyle öldüğü açıklanan 10 günlük oğlunun mezarı başında yas tutuyor… ‘Şüpheli bebek ölümleri’ haberimizin ardından kendi yavrusu için kuşkulandığını belirten Gülcan, “Bir kere bile kucağımıza alamadan oğlumuzu yitirdik. Suçlu varsa cezası verilsin, başkalarının canı yanmasın” dedi.

“SOLUNUM YETMEZLİĞİNDEN ÖLDÜ” DEDİLER

yenidogan-bebek

Bursa hakimiyet’in günlerdir manşetine taşıdığı Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki ‘şüpheli bebek ölümleri’ haberi, Ağustos ayı içinde çocuğunu “sepsis” tasını ile kaybeden aileleri tedirgin etti… Mustafakemalpaşa’nın Bostandere Köyü’nde çiftçilik yapan Mustafa Gülcan (43) da, ölümcül klebsiella bakterisi nedeniyle kapatılan yenidoğan ünitesinde “sepsis” tanısı ile ölen son bebeğin babası… 06 Ağustos Pazar günü eşi Güliha Gülcan’ın Bursa’da özel bir hastanede dünyaya getirdiği oğlu Ali Murat’ı, solunum cihazına bağlanması için getirdikleri Çekirge Çocuk Hastanesi’nde  kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Gülcan, “Daha 10 günlükken aramızdan ayrılan yavrumun solunum yetmezliği nedeniyle öldüğünü açıkladılar. Daha bir kere bile kucağımıza alamadan öldü. Ölen 5 bebeğin kanında klebsiella bakterisi rastlandığı artık ortada. Suçlu varsa cezası verilsin, bizden başka kimsenin daha canı yanmasın” dedi.

“HER TARAFTA İNSANLAR HARIL HARIL TEMİZLİK YAPIYORDU”

mustafa-gulcan-2

Kadir Güzel’e içini döken Gülcan, bebeğinin solunum yetmezliği yaşadığını ve Çekirge Çocuk Hastanesi’ne bu nedenle götürdüklerini söyledi. Oğlu Ali Murat’ın solunum cihazına 2 gün bağlı kaldıktan sonra sağlık durumu iyi gittiği için annesinden 2 gün boyunca süt istendiğini belirten Gülcan, doktorların daha sonra kendilerine bebeğin kan değerlerinde düşüş yaşandığını bildirdiğini ifade etti. Doktorlardan aldıkları bu bilginin ardından 16 Ağustos Pazar günü bebeğin ölümü gerçekleştiğini bildiren Gülcan, “Biz zaten ortada garip şeyler döndüğünü anlamıştık. Her tarafta insanlar harıl harıl temizlik yapıyordu ama buna bir anlam veremedik. Biraz da kader dedik ve hastaneden oğlumuzun cansız bedenini çıkararak, köyümüzde döndük. Oğlumu artık kimse geri getiremez ama başkalarının da canı yansın istemem” dedi.

“BEBEĞİMİZE OTOPSİ YAPTIRABİLİRİZ”

Eşi Güliha ve oğlu Ali Murat’ın bu doğumdan sağlıklı bir şekilde ayrılması için Bursa’yı tercih ettiklerini belirten çiftçi Gülcan, “Bizim için bu acı çok büyük. 3 kızım vardı ve son çocuğum erkek olacaktı. Kucağımıza bile alamadan onu toprağa gömdük. Annesinin psikolojisi bozuldu. Biz oğlumuzun klebsiella bakterisinden öldüğüne inanıyoruz çünkü, bebeğimiz ölmeden 2 gün önce iyileşmişti. Ölüm herkes için var ancak bu durum ihmalden kaynaklanıyorsa yetkilileri mahkemeye vermekten çekinmem. Eşimle alacağımız karar doğrultusunda çocuğumuza otopsi bile yaptırabiliriz” diye konuştu.

İŞTE BAKTERİ ŞÜPHESİYLE ÖLEN O BEBEKLER

mustafa-gulcan-3

Bu arada ağustos ayı içinde, “bütün kanda bakteri tespit edilmesi ve enfeksiyonun vücuda yayılması” anlamına gelen “sepsis” tanısı ile ölen bebeklerin ölüm tarihleri ve isimleri şöyle;

“1 Ağustos Nisanur Akyol sespis tanısı, 4 Ağustos Bebek Esen Sepsis Aipirasyon tanısı, 14 Ağustos Bebek Kahya Prematüre Sepsis tanısı, 16 Ağustos Bebek Özçam Sepsis tanısı, 16 Ağustos Ali Murat Gülcan sepsis tanısı.”

 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ RESMEN AÇIKLADI: ÖLEN BEBEKLERDE KLEBSİELLA VAR (29.08.2006)

mustafa-hacimustafaoglu

Çekirge Çocuk Hastanesi’ndeki şüpheli bebek ölümlerini kamuoyuna başta “normal ölüm” gibi duyuran İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, ölen 5 bebeğin kanında klebsiella bakterisine rastlandığını bugün resmen doğruladı. Ölümlerdeki tek nedenin klebsiella olduğu kanıtlanamadığını yineleyen Dr. Yamalı, bakteri bulaşan 5 bebeğin karantina altında tedavisi sürdüğünü, yeni ölümler yaşanması durumunda kamuoyunu açık yüreklilikle bilgilendireceklerini söyledi.

Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bebekler için son derece tehlikeli olan ölümcül klebsiella bakterisine rastlanmasıyla ünitedeki hasta alımları 14 Ağustos tarihinde geçici süreliğine durdurulmuştu. Hastanede bu ayki son 11 bebek ölümünden 5’ine konan “sepsis” tanısının, klebliella bakterisi ile ilişkilendirilebileceğini manşetine taşıyan Bursa hakimiyet, başta İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı ve Hastane Başhekimi Dr. İlhan Dindar tarafından yalanlansa da krizi yöneten Enfeksiyon Kontrol Komitesi’nin destek istediği Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu tarafından doğrulandı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, hastanede ölen 5 bebeğin kanında klebsiella bakterisine rastlandığını, bu gelişmelerin ardından kendisinden hastane yönetiminin yardım istediğini belirtti. Daha önce Başhekim Dindar ile düzenlediği basın toplantısında bakteri ile ilişkilendirilebilecek bir bebek ölümü yaşanmadığını açıklayan Dr. Yamalı, Prof. Dr. Hacımustafaoğlu’nun verdiği sürpriz demecin arıdan bugün yeni bir basın toplantısı düzenledi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ARTIK DAHA ŞEFFAF

BURSA-il-saglik-mudurlugu

Başhekim Dindar ve Prof. Dr. Hacımustafaoğlu ile İl Sağlık Müdürlüğü’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dr. Yamalı, bu kez, geçtiğimiz cuma günü yaptığı kısa açıklamadan çok daha ayrıntılı bir metni basın mensuplarına okudu. Dr, Yamalı, “Yenidoğan ünitesinde çeşitli nedenlerden dolayı ölen bebeklerin kanlarında klebsiella bakterisi tespit edildiği doğru. Bu ölümlerin bir tek bu bakteri yüzünden kaynaklandığını söylemek bilimsel açıdan şuan mümkün değil. Bütün dünyada hastanelerde yüzde 5 ile 15 arasında enfeksiyon görülmesi doğal olarak karşılanıyor. Hastane enfeksiyonlarının oluşması ayrıca bir ayıp, bir kusur değildir. Önemli olan tespitte gecikmek ve gereken önlemleri almamaktır” dedi.

Bugünkü konuşmalarının daha önce yaptığı açıklamalardan pek bir farkı olmadığını iddia eden Dr. Yamalı, “Var olan bir gerçeği gizliyor değiliz. Gereksiz yere ‘mikroptan dolayı patır patır bebekler kaybediliyor’ ifadesi de doğru değil. Biz enfeksiyon kaynaklı herhangi bir ölüm olmadığını acil olarak bildirmiştik” diye konuştu.

Çekirge Çocuk Hastanesi’nde “zamanında önlem” becerisini gösterdiklerini dile getiren Dr. Yamalı, yeni bebek ölümleri meydana gelmesi durumunda bunu kamuoyuna açık yüreklilikle duyuracaklarını ifade etti. Dr. Yamalı, hasta alımlarının durdurulduğu ünitede 10 bebeğin karantina altında tutulduğunu, klebsiella bakterisi bulaşan 5 bebekten 3’ünün sağlık durumu iyiye gittiğini sözlerine ekledi. 2 bebeğin durumu ise “kritik” olduğu bildirildi.

HACIMUSTAFAOĞLU: KLEBSİELLA ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIR

mustafa-hacimustafaoglu-2

Prof. Dr. Hacımustafaoğlu da hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde hiçbir zaman enfeksiyon bulunmadığı düşünülmemesi gerektiğini, yenidoğan ünitesine de sürekli riskli bebeklerin yatırıldığını anımsattı. Hastane enfeksiyonunun hep var olduğunu, bazen klebsiella bakterisinin, bazen de bir başka bakterinin dönem dönem ön plana çıktığını kaydeden Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, “Önemli olan sorunu erken saptayıp yerinde müdahale etmektir. Riskli bebeklerin kaldığı bu ortamlarda enfeksiyona rastlanmasa bile ölümler yaşanabiliyor ancak, bu bebeklerde bakteri bulaşması durumunda ölüm riski elbette daha da artar” dedi.

Yoğun bakım ünitesinde geçen pazartesi günü yaptıkları inceleme sonucunda çok kritik iki bebeğin kanında mikrop ürediği ve ölüm riskinin arttığı tespit edildiğini anlatan Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, uygun ve iyi tedavi sonucunda bu bebeklerin hala yaşatıldığına dikkati çekti. Bu bebeklerin hala ölüm riski var olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, enfeksiyona bağlı olsun ya da olmasın ölümlerin kamuoyuna açıklanacağını sözlerine ekledi.

BAŞHEKİM: ÖLEN 5 BEBEKTE BAKTERİ ÇIKTI

ilhan-dindar-2

Başhekim Dindar ise geçtiğimiz hafta cuma günü düzenledikleri basın toplantısında neden ölen bebeklerin kanında klebsiella rastlandığının açıklanmadığı sorusunu, “Bir bebekte ölüm nedeni 3 ile 7 hastalık arasında değişiyor. Sadece bunu klebsiella’ya bağlamak zor. Ünitedeki gözlemlerimiz devam edecek” diye cevapladı.

Son dönemde kaybedilen 6-7 bebeğin 5’inde enfeksiyon tespit edildiğini ve ölüm riski faktörleri arasına dahil edildiğini ifade eden Dr. Dindar, şöyle devam etti:

“Hastaneye yılda 30 bin çocuk geliyor bunların 25 bini yatıyor. Başka sağlık kurumları bu hastaları kabul etmediği için klebsiella bakterisi taşıyabilen bazı vakalar yatacak yer arıyorlar. Takip edilmesi gereken bir konu bu ancak, bu vakalar açıkta kaldığı için biz kabul etmezsek tedavi olamayacaklar. Tıp Fakültesi, Zebeydehanım Doğumevi, Fomara’daki Çocuk Hastanesi’nin yükünü hafifletiyoruz. Bizim tüm hastalarımız çocuklarımız gibidir ve ailelerin kaygılarını, üzüntülerini hep birlikte paylaşıyoruz.”

 

ÇOCUK HASTALAR FOMARA’YA YIĞILDI (30.08.2006) 

Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin 24 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, klebsiella bakterisi nedeniyle geçici süreliğine kapatılınca, Forama Çoçuk Hastanesi’nin hasta yoğunluğu yüzde 40 oranında arttı.

Edinilen bilgiye göre, 100 yataklı olan Fomara Çocuk Hastanesi, bir yıldır yüzde 102 kapasiteyle çalışırken, son 2 haftada bu oran yüzde 140’a çıktı. Çekirge Çocuk Hastanesi’ndeki yenidoğan ünitesinin geçici süreliğine kapatıldığı 14 Ağustos tarihinden bu yana Fomara Çocuk Hastanesi yoğun bakımında hasta sayısı hızla arttığını belirten yetkililer, “Hasta yoğunluğuna bağlı olarak artan enfeksiyon riskine karşı alarma geçmiş durumdayız. Hastane enfeksiyonu sürekli var olan bir şey ancak, yoğunlukta bakteri üremesi daha kolay olduğu için tüm tedbirler sıklaştırdık. Olası enfeksiyon vakalarına karşı hazırlıklı olan personelimiz, Çekirge Çocuk Hastanesi’nde kriz aşılana kadar öz veriyle çalışacaktır” dedi.

Hastanede kapasitesi dışına çıkılarak yüzde 140 oranında hasta sirkülasyonu karşılandığını anımsatan yetkililer, “Büyük yataklara ikişer çocuk sığdırıyoruz çünkü başka çaremiz yok. Gelen hastaların çoğu SSK’lı ve özel hastaneye gidecek parası olmayan insanlar. Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde küvözler, Çekirge Devlet Hastanesi’nde de çocuk hastalıkları bölümü bulunsa da bizim kadar yoğunluk kazanmadılar” diye konuştu.

Bu arada, Uludağ Üniteversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Manavoğlu da uzun zamandır yenidoğan ünitelerinde tam kapasite çalıştıklarını, gelen hastaları bu nedenle geri çevirdikleri için enfeksiyon riskinden uzak olduklarını söyledi. Dışarıdan hasta kabul etmeyen Zübeydehanım Doğumevi’nin de sevkli hastalara bakmadığı için enfeksiyon riskinden diğer hastanelere göre daha uzak olduğu belirtildi. Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tespit edilen klebsiella bakterisi tamamen temizlenene kadar, vatandaşlar çocuklarını farklı kamu hastanelerine götürmek zorunda kalacak.