Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Son bakırcı da emekli oldu

Son bakırcı da emekli oldu

Bakırcılar Çarşısı’nda alışveriş kültürünün değişimi, kaybolan mesleklere bir yenisini daha ekledi. Bakırcılar Çarşısı’nın alt katında yıllarca “son bakırcı” olarak çalışan Halim Karyağdı emekli oldu ve çarşıda bakırcılık tamamen bitti.


Bakırcıların dışında, her türlü esnafın boy gösterdiği çarşının bodrum katında, sanatını sonlandıran Halim Karyağdı, Bursa’daki son bakırcılardan biriydi… Usta-çırak ilişkisiyle büyüdüğü meslekte 40 yılını dolduran ve teknolojinin mutfağa ayak bastığı 1983 yılından beri, çarşıda yalnız kalan Karyağdı, bakırcılık zanaatının son nefesini vermek üzere olduğunu söyledi.

“Zehirleniyorsunuz diyerek insanları kandırdılar”

Karyağdı, eskiden mutfakların değişmeyen kapkacak maddesi bakırın, özel firmalar tarafından başlatılan “karalama” kampanyasıyla gözden düştüğünü, insanların da “zehirleniyorsunuz” diyerek beyni yıkandığını iddia etti. Alüminyum ve çelik gibi maddelerle Türk mutfağına girmeyi başaran teknolojinin, bakırcılığa büyük bir darbe vurduğunu anlatan Karyağdı, “Bu durum karşısında etkilenmemek mümkün değil. Ekonomik çöküntüye maruz kalan bakırcıların, çarşıdan bir bir ayrıldığı o günleri hala unutamıyorum. Ama ben bu savaşı kazanacağımdan emindim ve Bursa’daki son birkaç bakır sanatçısından biri olarak emekli oldum” dedi. 

 

Bakırcı esnafının azalmasındaki bir diğer nedenin de, ustaların kendisini yenileyememesi oldu. Mesleği bırakanlar şimdi Kapalı Çarşı’da ya başka bir iş yeri açtı ya da fabrikalarda işçilik yapıyor.

‘Yalnız bakırcı’ artık yok

bakirci4 bakirci3

Bakırcılar Çarşısı’nda “yanlız bakırcı” olarak tanınan Halim Karyağdı, emekli olup dükkanını kapatmadan önce yurt dışına ihracat da yapıyordu. Uluslararası bağlantılı firmalara “Kahveci Güzeli” arabaları yapan Karyağdı, Tunus ve Kuveyt gibi arap ülkelerinin yanı sıra Almanya, İngiltere ve Fransa’ya da mal gönderdi. Dablumbazlar, barberkü kapakları, ocak başları, bakır tabelalar ve değişik mutfak eşyalarının bakımı gibi işlerle de uğraşan Karyağdı’nın, aylık geliri 600-700 lira  arası değişiyordu. Çırak da çalıştırmayan Karyağdı’nın 7 yıl önce emekli olmasıyla Bakırcılar Çarşısı’nda tek bir bakırcı bile kalmadı.