Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Bu hastane harem selamlık!

Bu hastane harem selamlık!

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde 2 hafta önce hizmete açılan kan merkezi; kadınlara ayrı, erkeklere ayrı odalarda hizmet veriyor. 2 odada 2 ayrı yatağın bulunduğu ünitede kan alma işlemi, hastanın hemcinsleri tarafından gerçekleştiriliyor.

700 BİN YTL’LİK TASARRUF

4 erkek ve 2 kadının görev yaptığı 6 kişilik uzman ekiple birlikte yeni açılan kan merkezini Kadir Güzel’e tanıtan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Naci Çelik, 4 yataklı üniteyi 2 oda olarak düzenlediklerini söyledi. Hastaların artık kan işlemleri için farklı kurumlara gitmekten kurtulduğunu belirten Dr. Çelik, kan merkezini açmadan önce Kızılay’a tahliller için her yıl 1 milyon YTL ödediklerini, artık 300 bin YTL’ye kendi işlerini göreceklerini anlattı.

“KADINLARIN KOLU AÇILACAK”

Üniteyi neden 2 oda olarak ayırdıkları sorusuna, “Kadınları bu orada, erkekleri diğer odada ağırlıyoruz” yanıtını veren Dr. Çelik, şu ifadeleri kullandı; “Aynı odada bir kadın ile bir erkeği yatırmaktansa, böyle bir uygulamayı tercih etmeyi daha doğru bulduk ancak, acil durumlarda böyle bir şart aramıyoruz. Evli olan vatandaşlarımızın rahatsızlık duyabileceği bazı konulara hassasiyet gösterdik. Örneğin, bir kadından kan alınacağı zaman kolunun açılması gerekecektir ve diğer tarafta da bir erkek yatıyorsa bu durum bazı hastaları rahatsız eder diye düşündük.” (23.08.2006)

 

CİNSİYET AYRIMINA TEPKİ (24.08.2006)

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’ndeki kan merkezinde kadınlara ayrı, erkeklere ayrı odalarda hemcinsleri tarafından hizmet verilmesine sağlık çevrelerinden sert tepki geldi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, tıpta harem-selamlık bir uygulamanın kabul edilir bir şey olmadığını belirtirken, Bursa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Özen de cinsiyet ayrımını yadırgadıklarını söyledi. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Bursa Şebe Başkanı Çetin Erdolu ise hastane başhekimi Dr. Çelik’i AKP Hükümeti’ne “şirin gözükmekle” suçladı.

BU UYGULAMAYA SON VERİLECEK Mİ?

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nin yeni açılan kan merkezinde hastalara hemcinsleri tarafından ayrı odalarda hizmet verilmesine tepkiler büyüyor. Sağlık çevreleri, tıpta “harem-selamlık” ve benzeri uygulamaların kabul edilemeyeceği görüşünde birleşirken, hastane başhekimi Dr. Osman Naci Çelik’in bu uygulamaya bir an önce son vermezi gerektiği vurguladındı.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DEVREDE

Bursa hakimiyet ve Kent gazetelerinde bugün (dün) yayımlanan haberin ardından Kadir Güzel’e açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, böyle bir uygulamayı kabul etmenin mümkün olmadığını ve yadırgadığını söyledi. Başhekim Çelik ile yaptığı görüştümede, hastane içinde harem-selamlık şeklinde bir yöntem uygulamadıklarını, Dr. Çelik’in konuyu acil servislerdeki “kadın ve erkek” şeklinde ayrılan müşahede odalarından farksız değerlendirdiğini kaydetti. Dr. Yamalı, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

TABİP ODASI ŞAŞKIN

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Özen de tedavi sürecini, sağlık hizmeti alınırken farklı bir gözle değerlendirmenin yalnış olduğunu, uygulamayı yadırgadıklarını bildirdi. Cinsiyet ayrımına sadece tıpta değil her türlü platformda karşı olduklarını anlatan Prof. Dr. Özen, “Çok üzücü bir durum. Bu ayrımlar bugün ünitede başlar, daha sonra birçok alana yayıldığı takdirde 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmayan manzaralar izleriz. Üst düzey eğitim gören biz hekimler, bu tarz yöntemlerin yanında yer almamalıyız. Başhekim Çelik ile yaptığım görüşmede, kendisi harem-selamlık bir uygulama yapmadığını söyledi ancak, durup dururken de bu tarz haberler çıkmaz. Kendisi konuyu inkar ediyor ve böyle bir uygulama da yapmayacağını taahhüt ediyor” diye konuştu.

SAĞLIK SENDİKASI SERT ÇIKTI

Sağlık Emekçileri Sendikası Bursa Şube Başkanı Çetin Erdolu da başhekim Çelik’i eleştirerek, AKP Hükümeti’ne “şirin görünmeye” çalışmakla suçladı. Tıp hizmetinde cinsiyet ayrımı yapılamayacağına işaret eden Erdolu, “Din, dil ırk, cins gibi konular tıpta ayrımcılığı kabul edilemeyecek farklılıklardır. Hatta tıbta mahremiyet diye birşey yoktur. Bu olay biraz ideolojik bir tavır gibi görünüyor. Hastane yönetimi bu uygumaya bir an önce son vermelidir” dedi