Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ANASAYFA | Kurumsal değil, durumsal habercilik!

Yukarı Çık

Top

Zorba tekstilciye Burkay’dan jest

Zorba tekstilciye Burkay’dan jest

DOSAB’daki bir tekstilcinin kızına BUTGEM’de torpil yapmadığı için fabrikası basılarak tehdit edilen Bursalı işadamı Fahrettin Gülener büyük tehlike atlattı. Gülener’in, yaşananlara rağmen zorba tekstilcinin kızına torpil yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay’a kızdığı için yönetime istifa resti çektiği belirtiliyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın tekstilci başkanı İbrahim Burkay’ın kritik görevlere yine tekstilcileri ataması ise diğer sektörleri rahatsız etti.

Özellikle Burkay’ı dışarıdan destekleyen makine sektörünün isyan bayrağını çekmesi an meselesi… 2014’ü hedefleyen BTSO Üniversitesi’nin ise 2015’e sarkması da bu krizlere tuz biber ekti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda sular durulmuyor. 16 makro proje vaadiyle seçilen ve 9 aydır yönetimde olan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, bu kez muhalefetin sert eleştirileriyle değil, kendisini destekleyen işadamlarının serzenişiyle gündemde.

Bu yıl DOSAB’da açılmasını planladıkları BTSO Üniversitesi’nin 2015’e sarktığı gerçeğiyle yüzleşmeye çalışan İbrahim Burkay, kısa süre önce de BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener’in sürpriz istifa girişimiyle sarsılmıştı. Kamuoyundan nedeni sır gibi saklanan bu istifa kararının perde arkasını ve BTSO yönetiminde yaşanan “tekstilciler” krizini ilk kez Polemik Gazetesi açıklıyor… İşte BTSO yönetimine zor günler yaşatan o gelişmeler…

fahrettin-gulenerFAHRETTİN GÜLENER’İN REDDETTİĞİ TORPİLİ, İBRAHİM BURKAY YAPTIRDI

BTSO Eğitim Vakfı bünyesindeki BUTGEM’i (Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi) koordine eden işadamı Fahrettin Gülener’i BTSO Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa
kararına sürükleyen olaylar şöyle gelişti:

ZORBA TEKSTİLCİ ÖNCE BUTGEM’İ, SONRA ERMETAL’İ BASTI

BUTGEM’de 20 kişilik Jakar Dokuma Desen Tasarım bölümünde kontenjan dolduğu halde, DOSAB’lı
bir tekstilci, kızını bu sınıfa kaydettirmek istedi. Gülener’den bir öğrenciyi silip kendi kızını kaydetmesini bekleyen bu tekstilci, torpile ret cevabı alınca çılgına döndü. Önce BUTGEM’i basıp
koridorlarda bağırarak, “Benim kızımı nasıl buraya kaydetmezsiniz” diye küfürler yağdıran tekstilci,
daha sonra Fahrettin Gülener’in sahibi olduğu Ermetal fabrikasına gitti. Zorla içeri girmeye çalışan ancak güvenliğin engel olduğu bu kişi, yine hakaretler yağdırdığı Gülener’i dışarıya “hesaplaşmaya”
çağırdı. Daha sonra hızını alamayan zorba tekstilci, Gülener’in fabrikasına bu kez oğlunu hırçınlık çıkarması için gönderdi ve tehditlerine devam etti.

İBRAHİM BURKAY KOLAY İKNA OLDU

Olayları gurur meselesi yapan tekstilci, son çare olarak BUTGEM’in de başındaki isim BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ı aradı. Kendisi gibi tekstilci olan Burkay’ı kolay ikna eden bu şahıs, bir öğrenciyi sınıftan sildirerek, kendi kızını torpille okula yerleştirmeyi başardı. Burkay’ın bu haksızlığına karşı BTSO yönetiminden Ekim 2013’te istifa kararı alan Gülener, arkadaşlarının yoğu ısrarı üzerine bu kararını askıya aldı.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

Yaklaşık 2 ay sonra bu kez BUTGEM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın, “Burada kendinizi eğlendiriyorsunuz. Mevcut yapı böyle devam etmesin, yerine BTSO Üniversitesi bünyesinde bir meslek yüksek okulu kuralım” teklifine ve tavrına sinirlenen Gülener, “Ülkede 800 yüksek okul var ve kalifiye eleman sorununa çözüm üretemediği belli, 801’inciye ne gerek var” diyerek, bu fikre karşı çıktı.

“İSTİFA MEKTUBU ELİMİZE ULAŞMADI” FORMÜLÜ

Uzman atölye iş gücü üreten BUTGEM’i işlevsiz hale getirecek bu değişimin yanında yer almak istemeyen Gülener, Ocak 2014’te istifasını yönetime bildirdi ve bu karar iş dünyasında geniş yankı buldu. Ancak yönetimdeki arkadaşlarının araya girmesi ve Burkay’ın özür dilemesi üzerine bir kez daha istifasını askıya alan Gülener için “İstifa mektubu elimize ulaşmadı” formülü bulundu ve görevine devam ediyor. 

 

Kadir GÜZEL’in 8 Şubat 2014 tarihli Polemik Gazetesi’nde çıkan manşet haberidir.

BTSO YÖNETİMİNDE YENİ KRİZİN ADI: TEKSTİL SANAYİCİLERİNİN AĞIRLIĞI

btso-tekstil

BTSO Başkanı Yardımcısı Mustafa Esgin’in AK Parti’den Nilüfer Belediye Başkanlığı’na aday olmasıyla boşalan başkanvekilliği koltuğuna kimin atanacağı bir süredir merak ediliyordu. Odadaki
kritik görevlere sürekli tekstilcilerin atanmasından büyük rahatsızlık duyan diğer sektör temsilcileri, son olarak başkanvekilliğine de bir tekstilcinin (İsmail Kuş) atanmasını tepkiyle karşıladı.

Dengeleri gözetmediği için eleştirilen BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın da tekstilci oluşunun, bu kararlarda etkili olduğu belirtiliyor. Kendisini başkanlık yarışında yalnız bırakmayan ve dışarıdan destekleyen sanayicilerin de yavaş yavaş desteğini çektiği İbrahim Burkay’a karşı önümüzdeki günlerde muhalefetin sertleşmesi bekleniyor.

2014’Ü HEDEFLEYEN BTSO ÜNİVERSİTESİ 2015’E SARKTI

btso-universitesi

BTSO başkanlığına 16 makro proje vaadiyle seçilen ve 9 aydır görevde olan İbrahim Burkay’ın vizyon projelerinden BTSO Üniversitesi’nin Eylül 2014’te eğitim öğretime başlaması hedefleniyordu. Ancak bu mümkün olmadı ve üniversitenin 2015’e sarktığı kesinleşti.

Bu arada BTSO yönetiminin, BUTGEM arazisinde DOSAB’lı sanayicilerden hiç beklemedik bir defansla karşılaşması ise herkesi şaşırttı. Kendi bölgelerinde BTSO tabelasına karşı
çıkan bazı sanayiciler, ortaklaşa bir üniversite olacaksa “BTSO Üniversitesi DOSAB Kampusu” ismine daha sıcak bakıyor. Daha önce 30 yıllığına BTSO’ya kiralanan BUTGEM arazisini bu kez 100 yıllığına BTSO’ya kiralatmaya çalışan Burkay ise önce bu endişeli sanayicileri ikna etmek zorunda kalabilir.

Her ne kadar DOSAB Başkanı Feridun Kahraman, genel kurulda BUTGEM arazisiyle ilgili üyelerden tam yetki alsa da, bu tedirginliğinin şifahen Burkay’a bildirildiği, DOSAB’lı sanayicilere rağmen bir adım atılamayacağının kendisine iletildiği belirtiliyor.

Yorum Yaz